Oferty rachunków dla przedsiębiorców różnią się od siebie w zakresie opłat, funkcjonalności. Zakładając konto dla firmy, warto dopasować je do potrzeb i charakteru działalności. Wybierając darmowe konto firmowe, trzeba sprawdzić w jakim stopniu jest ono bezpłatne. Na co zwrócić uwagę w ofertach bankowych dla przedsiębiorcy?
Za co nie zapłaci przedsiębiorca otwierający darmowe konto firmowe?
Z reklam można dowiedzieć się, co jest za darmo, ale szczegóły każdej oferty na darmowe konto firmowe najlepiej sprawdzić we własnym zakresie. Banki zdradzają to, co przyciągnie przedsiębiorcę. Na podstawie dostępnych ofert można wyróżnić pewne kryteria darmowego rachunku, a przede wszystkim:
- otwarcie konta – podpisanie umowy na ten produkt bankowy nie wiąże się z koniecznością opłat,
- prowadzenie konta – brak opłaty o charakterze abonamentowej pojawia się zwykle niezależnie od wysokości i regularności wpływów,
- przelewy internetowe – zazwyczaj chodzi o krajowe przelewy, może pojawić się ograniczona pula na miesiąc,
- przelewy do ZUS i US – comiesięczne opłacanie składek społecznych i zdrowotnych oraz podatków bez dodatkowej opłaty za przelew to niemal standard, a taka aktywność może być dodatkowo premiowana,
- posiadanie i korzystanie z karty płatniczej – trudno znaleźć ofertę z bezwarunkowo darmowym użytkowaniem z karty.
Część usług w ramach konta firmowego może być darmowych bezwarunkowo. Banki dla wielu przyjmują jednak pewne warunki, które posiadacz musi spełnić, aby nie ponieść opłaty. Najlepiej przestudiować dokument bankowy o nazwie Tabela opłat i prowizji, w którym znajduje się cennik za określone operacje w ramach konta.
Jakie opłaty może generować darmowe konto firmowe? Czy faktycznie jest opłacalne?
W pełni darmowe konto firmowe to mit, a darmowe są zwykle podstawowe, najbardziej popularne operacje. Za dodatkowe funkcjonalności trzeba niestety zapłacić. Płatne mogą być:
- polecenie zapłaty,
- przelewy zagraniczne,
- przelewy natychmiastowe,
- korzystanie z wpłatomatu,
- wypłata gotówki w oddziale banku,
- rachunek pomocniczy.
Trzeba pamiętać, że oferty mające przyciągnąć klienta są skoncentrowane na promocjach, a każda promocja obowiązuje w określonym terminie. Powinien się on znaleźć w regulaminie. Po zakończeniu okresu promocyjnego zaczynają obowiązywać standardowe opłaty i warunki. Mniej standardowe funkcjonalności, np. internetowa księgowość i dodatkowe usługi są dodatkowo płatne, nawet gdy początkowo bank udostępnia je za 0 zł. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach konta bankowego mogą liczyć na przyznanie limitu zadłużenia. W wielu przypadkach mogą założyć darmowe konto oszczędnościowe na bardzo dobrych warunkach. Ostatecznie więc nawet to konto, które przestaje być darmowe, może być na tyle funkcjonalne i wygodne, by opłacało się w dalszym ciągu z niego korzystać.
Jakie plusy i minusy ma darmowe konto firmowe?
Posiadacz konta firmowego, podobnie jak osobistego, dostrzec może szereg korzyści. Taki rachunek pozwala na niepomniejszanie miesięcznego salda. Za aktywne korzystanie z konta można zgarnąć dodatkowe pieniądze. Takie darmowe konto firmowe z premią pieniężną może wygenerować nawet 1500 zł zysku dla posiadacza. Niestety prędzej czy później zaczyna generować opłaty, których nie w sposób uniknąć. Można jednak zamknąć dotychczasowy rachunek i skorzystać z innej, konkurencyjnej oferty. Banki chcą zmobilizować przedsiębiorców do aktywnego korzystania z rachunków, dlatego premiują wiele operacji. Nagroda przyznawana jest zwykle po zakończeniu danego okresu, a nie bezpośrednio po dokonaniu operacji.