Zasady działania darmowych kont oszczędnościowych

darmowe konto oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy nie jest proste, zwłaszcza że na każdym kroku możemy napotkać wiele okazji do ich wydawania. Rozwiązaniem jest więc odkładanie pieniędzy na specjalnie do tego przeznaczonym rachunku bankowym, czyli na koncie oszczędnościowym. Wiele banków oferuje możliwość założenia darmowych kont oszczędnościowych? Jak dokładnie działają tego typu rachunki i czy ich założenie jest opłacalne?

Darmowe konto oszczędnościowe czy ROR?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to nie to samo, co konto oszczędnościowe, dlatego też chcąc odłożyć w banku pewną ilość pieniędzy nie powinniśmy korzystać jedynie z rachunku podstawowego. ROR charakteryzuje bowiem:

 • niskie, niemalże zerowe oprocentowanie,
 • możliwość wypłacania i wpłacania dowolnej ilości gotówki w ciągu miesiąca,
 • możliwość ustawienia poleceń zapłaty i dokonywania przelewów.

Tymczasem darmowe konto oszczędnościowe to:

 • bezpłatny rachunek, na którym możemy odkładać miesięczne nadwyżki pieniędzy,
 • konto, z którego możemy wypłacić za darmo jedynie określoną kwotę,
 • brak możliwości dowolnego dysponowania pieniędzmi – konto służy bowiem do oszczędzania, a nie dokonywania rozliczeń.

Darmowe konto oszczędnościowe ma znaczą przewagę nad rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, bowiem zwykle jest wyżej oprocentowane, przez co jego właściciel otrzymuje wyższe odsetki. Ten aspekt często skłania klientów banków do założenia konta oszczędnościowego zamiast odkładania pieniędzy na rachunku podstawowym. 

Jak działa darmowe konto oszczędnościowe?

Założyć darmowe konto oszczędnościowe może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Banki często pozwalają zrobić to również wcześniej, za zgodą opiekuna. Zanim jednak założymy konto oszczędnościowe, musimy wybrać najlepszą jego ofertę. Należy tutaj przede wszystkim uważać na różnego rodzaju ukryte opłaty, przez które darmowe konto przestaje już być bezpłatnym. Wyjątkiem jest konieczność uiszczenia opłaty w momencie, w którym wybieramy większą ilość gotówki miesięcznie, niż określono w umowie. Jest to bowiem zapis dyscyplinujący, który ma nas zmobilizować do oszczędzania, a nie wypłacania pieniędzy. 

Wybierając ofertę bankową dobrze jest również porównać wysokość oprocentowania konta. W rzeczywistości darmowe konta oszczędnościowe posiadają stosunkowo niskie oprocentowanie, jednak w zamian klient nie musi uiszczać miesięcznych opłat za ich prowadzenie. Im wyższe oprocentowanie, tym oczywiście lepiej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dodatkowe wymogi banku. Darmowe konto oszczędnościowe często jest połączone z rachunkiem podstawowym, dlatego należy go posiadać w danym banku, aby założyć rachunek oszczędnościowy. 

Czy warto założyć darmowe konto oszczędnościowe?

Każdy sposób, który pozwoli zaoszczędzić nieco gotówki, jest dobry. Warto jednak pamiętać, że samemu trudno jest cokolwiek zaoszczędzić, dlatego lepiej robić to wspólnie z instytucją zaufania publicznego, jaką jest bank. Oto zalety darmowego konta oszczędnościowego:

 • brak konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku,
 • bezpieczeństwo odkładanych pieniędzy,
 • pieniądze można wypłacać do pewnej miesięcznej kwoty,
 • w okresie pierwszych kilku miesięcy konto jest zazwyczaj wyżej oprocentowane, 
 • darmowe konto oszczędnościowe może założyć każdy – także osoba, która nie ma zbyt dużej wiedzy o finansach i oszczędzaniu.

Oferty darmowych kont oszczędnościowych można znaleźć w niemal każdym banku, dlatego każdy zainteresowany z pewnością znajdzie taką, która będzie idealnie dopasowana do jego potrzeb i możliwości. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *