Komu przyda się darmowe konto walutowe?

darmowe konto walutowe

Posiadając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, możemy się zastanawiać czy jest nam potrzebne kolejne konto bankowe. Dodatkowe konto oszczędnościowe nikogo nie dziwi, ale już konto walutowe dopiero zaczyna cieszyć się popularnością. Coraz więcej osób zakłada darmowe konto walutowe, ponieważ pracuje za granicą albo często wyjeżdża w celach służbowych i turystycznych. Ten rodzaj konta jest polecany nawet osobom, które dużo kupują przez Internet z zagranicznych sklepów. Trzymając środki na koncie walutowym w wybranej walucie o wiele łatwiej będzie nam się w niej rozliczać, choćby podczas płacenia za zakupy.

Jak działa darmowe konto walutowe?

Zasady działania konta walutowego nie są skomplikowane. Jest to po prostu darmowe konto bankowe, które prowadzone jest w innej walucie, niż polski złoty. Może to być na przykład konto prowadzone w euro. Na takim koncie otrzymujemy takie same funkcje, jak na tradycyjnym rachunku bankowym. Można wykonywać przelewy, odbierać przelane środki czy zachować oszczędności. Jednak podstawową różnicą jest waluta, w której to robimy. Dlatego takie konto najlepiej sprawdzi się, gdy często otrzymujemy wpływy w obcej walucie.

Najlepsze darmowe konto walutowe

Przede wszystkim zakładając nowy rachunek bankowy warto zapoznać się z kilkoma ofertami. Banki oferują darmowe konto walutowe bardzo często dla nowych klientów. Jednakże dobrze jest przeczytać regulamin promocji, aby sprawdzić czy na stałe zostaniemy pozbawieni dodatkowych opłat, czy może jest konkretny okres promocyjny, gdzie nie płacimy za użytkowanie konta, a po nim opłaty zostaną przywrócone.

Tutaj podobnie jak w tradycyjnym ROR ważne są koszty prowadzenia rachunku. Nikt nie chce płacić wysokich opłat za utrzymanie konta oraz za wykonywanie i odbieranie przelewów. Dlatego dobrze jest sprawdzić regulamin oraz tabelę opłat, które są ogólnodostępne, aby upewnić się, czy konto naprawdę jest darmowe. Zawsze warto zwrócić uwagę także na przelicznik walut. Im mniej opłat, tym bardziej opłaca się założyć konto.

Najczęściej właśnie opłata za otwarcie i prowadzenie konta wynosi 0 zł i wtedy mówimy o darmowym koncie. Do konta walutowego można też dodać kartę płatniczą. Również jej użytkowanie może być darmowe lub co miesiąc będzie naliczana opłata, której można uniknąć, gdy w ciągu miesiąca wykonamy kilka transakcji bezgotówkowych, co dokładnie określa regulamin konta. Kolejna opłata, która może zostać narzucona to wypłata środków z zagranicznych bankomatów. Także wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach banku mogą być darmowe lub płatne. 

Natomiast prawie zawsze trzeba się liczyć z opłatami za przelewy zagraniczne typu SEPA i SWIFT. Nawet darmowy rachunek nie gwarantuje nam, że za przelewy nie zapłacimy. Najczęściej naliczana jest stała opłata albo wartość procentowa zależna od przelewanej kwoty. Pozytywnym oprocentowaniem może być oprocentowanie konta. Odkładając środki na konto walutowe możemy też na nich zarabiać, jak na rachunku oszczędnościowym.

Komu jest potrzebne konto walutowe?

Rachunek walutowy, choć coraz bardziej powszechny, nie jest podstawowym typem konta, które zakładamy. Najczęściej wybierają go osoby, które pracują za granicą i zarabiają środki w innej walucie. Jest ono niezbędne, aby pracodawca mógł wypłacać środki bez problemu. Oczywiście mógłby to zrobić na polski rachunek bankowy, ale wtedy występują opłaty za odbiór przelewu oraz spread nie musi być korzystny. Dlatego, gdy regularnie otrzymujemy pieniądze, dobrze jest mieć osobne konto w innej walucie. Także osoby, które często podróżują np. po strefie euro będą obciążone mniejszymi kosztami przewalutowania środków, gdy będą dokonywać płatności za pośrednictwem konta w euro.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *