Konto bankowe dla studenta – na co zwrócić uwagę?

konto bankowe dla studenta

Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by założyć swoim dzieciom, które wybierają się na studia – konto bankowe. Jak to wygląda w praktyce? Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu takiego konta? Kto jest jego właścicielem i kto będzie ponosił wszystkie opłaty w związku z jego prowadzeniem? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.

Konto studenckie – czy to dobry pomysł?

Trzeba przyznać, że konto studenckie w przypadku dziecka, które wyruszyło na studia do innego miasta i które trzeba na bieżąco wspierać finansowo, jest niezwykle przydatne. I choć wiele banków oferuje otwarcie takiego konta, to jednak warto wcześniej dokładnie zapoznać się z regulaminem i z zasadami prowadzenia takiego konta. Wiele osób, które w pośpiechu założyło takie konto, nie sprawdzając zasad jego działania, z czasem bywa rozczarowanych wysokimi opłatami lub problemami itp. Niektóre banki oferują konta studenckie, które tak naprawdę nie różnią się niczym od kont tradycyjnych. Warto więc na spokojnie zapoznać się z regulaminem, by wiedzieć, jak takie konto działa, kto jest jego prawnym właścicielem itp. Poniższe sprawdzone rady z pewnością pomogą wielu osobom podjąć odpowiednią decyzję oraz sprawdzić kilka istotnych kwestii przy zakładaniu konta dla swojego studiującego dziecka. 

Najkorzystniejsza oferta kont studenckich

Nie od dziś wiadomo, że na rynku jest wiele banków, które prześcigają się między sobą ofertami, by przyciągnąć, jak najwięcej klientów. Również w tym przypadku klienci, którzy chcą założyć konto studenckie mają do wyboru wiele ofert. Na spokojnie, bez wychodzenia z domu warto przeanalizować zasady prowadzenia kont studenckich w co najmniej kilku znanych i sprawdzonych bankach. Być może klient trafi na atrakcyjna ofertę, w której to np. nie będzie ponosił dodatkowych opłat za wypłacanie pieniędzy w innych, niż swojego banku, bankomatach? 

Stacjonarnie, czy przez internet?

Praktycznie każde konto można otworzyć teraz bez wychodzenia z domu. W tym przypadku również osoby zainteresowane mogą założyć konto studenckie w zaledwie kilkanaście minut. Czasami jednak rodzice studentów wolą dowiedzieć się osobiście od pracownika banku, jak takie konto będzie działać i jakie dokładnie opłaty wiążą się z prowadzeniem konta. Wówczas najlepiej udać się do siedziby i ustalić wszystko z pracownikiem banku. Na miejscu w banku także można takie konto założyć. Obowiązkowo trzeba mieć wówczas dokument potwierdzający swoją tożsamość, by można było otworzyć nowy rachunek bankowy. 

Jakie są opłaty za konto studenckie?

Klienci, którzy nie czytają regulaminu, a sami zakładają konta bankowe przez internet, z czasem są przerażeni opłatami, które wiążą się z prowadzeniem takiego konta. Zdarza się bowiem, że niektóre banki wprowadzają opłaty za ujemne saldo na koncie studenckim lub za wypłaty w innych bankomatach. Oczywiste jest, że dla studenta nawet niewielkie kwoty są znaczące, dlatego też najlepiej wszystko dokładnie sprawdzić wcześniej, by mieć pewność, że opłaty nie będą wygórowane i studentowi będzie opłacało się mieć takie konto w konkretnym banku. 

Konto elektroniczne

Nowoczesna technologia doprowadziła do tego, że osoby, które posiadają konta elektroniczne mogą dokonywać przelewów, sprawdzać stan konta, a nawet płacić telefonem. Jest to niezwykle wygodna opcja także dla studentów (a niekiedy nawet ich rodziców), którzy chcą na bieżąco kontrolować wydatki. W tym przypadku warto wszystkiego się nauczyć, a także sprawdzić, czy wykonywanie przelewów z konta rodzica, na konto dziecka jest bezpłatne. Odpowiednia aplikacja w tym przypadku jest wówczas niezastąpiona i trzeba ją zainstalować od razu po założeniu takiego konta. 

Kto jest właścicielem konta studenckiego?

Zdarza się tak, że rodzice zakładają konta swoim dzieciom poprzez przypisanie ich do konkretnego rachunku. W takiej sytuacji to rodzic nadal jest jego właścicielem, a dziecko ma do niego dostęp. Niekiedy jednak sami studencki zakładają konta bankowe i korzystają z tego, iż mają zniżki studenckie i mogą wykonywać rozmaite operacje na swoim rachunki za 0 zł. Każdy, kto jest właścicielem konto obowiązkowo powinien strzec swoich haseł i kart bankomatowych. Niestety, w ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej oszustów polegających na tym, iż konta są okradane za pomocą fałszywych linku. Warto być czujnym i nie logować się do swojego rachunku z nieznanych stron internetowych.

Ranking kont studenckich

Osoby zainteresowane założeniem konta studenckiego już teraz powinny prześledzić ranking banków i ich ofert. Niekiedy tego typu oferty pojawiają się przed jesienią, zanim jeszcze studenci rozpoczną rok akademicki. Banki chętnie przyciągają klientów trakcyjnymi ofertami, w których to opłaty za prowadzenie rachunku są minimalne (np. przez okres studiów). Być może dobra oferta konta studenckiego czeka w banku rodziców? Coraz częściej przy otwarciu kolejnego konta w tym samym banku klient może liczyć na spore rabaty i zniżki. Ofert jest tak wiele, że z pewnością każdy zainteresowany znajdzie odpowiednią dla siebie. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *